Trendivinkit syksy 2026 & talvi 2027
Uudet trendivinkit on nyt julkaistu! Mitkä trendit näkyvät hiuksissa ja kauneudessa tänä syksynä ja tulevana talvena?
Lämpimät ja luonnolliset sävyt ovat nyt vahvasti pinnalla! Hiuksissa ihastuttavat mm. pehmeä weathered copper, herkullinen crème brûlée ja luonnollinen bronde. Leikkauksissa jatkavat polkkatukat ja kerrostukset. Myös hiuspohjan hyvinvointiin kiinnitetään entistä enemmän huomiota.
Entä mitä kuuluu miesten hiustrendeihin, kynsiin, ripsiin, meikkiin tai kampauksiin, ja mitkä ovat hierojamme vinkit?
Kokosimme Studio AK:n trendivinkit yhteen artikkeliin. Käy lukemassa ja nappaa inspiraatiota omaan tyyliisi blogista!

Roosa nauha -kampanja
Olemme mukana Roosa nauha -kampanjassa, ja henkilökunnallamme Roosa nauhat ovat kulkeneet mukana työpäivissä.
Meille on suuri ilo olla mukana – pieni nauha, mutta tärkeä asia.
-Sydämellä koko Studio AK:n porukka
Kuvissa henkilökuntaamme Voionmaankadulta Tiia & Daniela, Seppälästä Leo, Jonna & Nayla, Palokasta Maarit & Satu, Kuokkalasta Elina P. & Karoliina ja Kauppakadulta Siiri & Sirke (edessä), Katja, Sanna, Suvi, Tiiu & Elsa (takarivissä).

Hae opiskelemaan parturi-kampaajaksi
Kiinnostaako sinua ura hiusalalla? Nyt siihen on loistava mahdollisuus, sillä Studio AK Koulu ja Ammattiopisto Gradia tarjoavat jälleen yhteistyössä kattavan ja käytännönläheisen hiusalan koulutuksen, joka alkaa tammikuussa 2027.
> Koulutus yhdistää teoriaopetuksen sekä aidon työelämäkokemuksen oikeassa parturi-kampaamoympäristössä kouluttajien ohjaamana.
> Mitä opit? Hiustenleikkauksia, värjäyksiä, partapalveluita, hiushoitoja, kampauksia ja paljon muuta.
> Mahdollisuus oppia alan uusimpia trendejä ja tekniikoita sekä tehdä tiivistä yhteistyötä alan ammattilaisten kanssa.
> Opetuskielenä on suomi ja koulutuksen kesto 1,5-2 vuotta.
Haku on avoinna 1.9.-28.10.! Vinkkaa tästä mahdollisuudesta myös kaverillesi.
Katso lisätiedot ja hakuohjeet täältä.

Opiskelijatarjous ti & ke lokakuussa
Hei opiskelija, hyviä uutisia! Saat lokakuun ajan opiskelija-alennuksen, eli –15 % normaalihintaisista palveluista ja tuotteista tiistaisin ja keskiviikkoisin!
Mikä opiskelijatarjous?
> alennus 15 % opiskelijakortilla
> normaalihintaisista palveluista ja tuotteista
> voimassa kaikissa liikkeissämme
> lokakuussa tiistaisin ja keskiviikkoisin
Ps. Tiistaisin saat opiskelija-alennuksen ympäri vuoden!
Meillä työskentelee esim.:
PARTURI-KAMPAAJA | EKOKAMPAAJA | MEIKKAAJA | RIPSITEKNIKKO | KOSMETOLOGI | OPI NAIL BAR | KYNSITEKNIKKO | MICROBLADING ARTIST | VÄRIKONSULTTI | KOULUTETTU HIEROJA
Huom! Etu ei koske Top-tekijöiden tai Studio AK Koulun palveluita. Tuotealennus ei koske ghd-laitteita tai tarjoiluja.
Voit varata ajan helposti netistä tai soittaa meille!
-Kauppakatu 0207 769 551
-Kuokkala 0207 769 555
-Palokka 0207 769 552
-Seppälä 0207 769 557
-Voionmaankatu 0207 769 553

Opiskelijatöitä liikkeissämme
Studio AK Koulun opiskelijat Zeinab ja Enne suorittavat työharjoittelunsa ammattilaispuolen liikkeissämme! Zeinabin löydät Palokan liikkeestä ja Ennen Voionmaankadun liikkeestä. Lisäksi Seppälän liikkeessä harjoitteluaan suorittaa Oona Koulutuskuntayhtymä OSAO:sta.
Hiustenleikkaukset ovat Koulun hinnaston mukaan ja muut palvelut -40 % Stylist-tason hinnoista.
Esimerkkejä hinnoista (alennettu hinta huomioidaan kassalla):
> Kampaamo- tai parturileikkaus 18 €
> Koneajo 9 €
> Väri ja leikkaus alk. 61,80 €
> Raidat ja leikkaus alk. 92,40 €
> Permanentti ja leikkaus alk. 73,20 €
> Ripset ja kulmat 21,60 €
Palveluvalikoima vaihtelee opiskelijan harjoittelun mukaan.
Ajan voit varata netistä tai puhelimitse
– 0207 769 552 / Palokka
– 0207 769 557 / Seppälä
– 0207 769 553 / Voionmaankatu
Tervetuloa!

Ripsiteknikko- ja sokeroijaharjoittelija Meri Seppälässä
Studio AK Koululta tuttu Meri on siirtynyt Studio AK Seppälän liikkeeseen. Hän tekee harjoittelijahinnoin ripsienpidennyksiä sekä sokerointeja.
Esimerkkejä palveluista ja hinnoista:
– Uudet klassiset ripsienpidennykset 66 €
– Uudet volyymiripsienpidennykset 80 €
– Ripsienpidennysten huollot alkaen 42 €
– Kainaloiden sokerointi 13 €
– Säärten sokerointi 28 €
Pian valikoimassa myös ripsien kestotaivutukset ja kulmien laminoinnit!
Merillä on myös ilta- ja viikonloppuaikoja. Ajan hänelle voit varata netistä tai soittamalla Seppälän liikkeeseen 0207 769 557.
Seppälän Citymarket: Vasarakatu 29, JKL
Lämpimästi tervetuloa!


Uutuuksia liikkeissämme
Olaplex No. 7 Shine Serum Oil Mist
Shine Serum Oil Mist on hiusöljyn ja kosteuttavan seerumin yhdistelmä suihkepullossa. Se antaa kiiltoa, kosteuttaa, silottaa pörröisyyttä ja siinä on lämpösuoja 232 asteeseen asti.
Tuote sisältää myös Olaplexin Bond Building Technology -teknologian, jonka tarkoitus on vahvistaa vaurioitunutta hiusta ja vähentää katkeilua.
Käyttöohjeet:
Ravista kunnolla ennen käyttöä, jotta aineet sekoittuvat keskenään. Suihkuta noin 2–4 suihkausta pituuksiin ja latvoihin. Voi käyttää joko ennen lämpömuotoilua tai valmiiseen kampaukseen kiillon ja kosteuden lisäämiseksi.
Tuote on kevyempi ja helpompi levittää kuin perinteinen No. 7 Bonding Oil.
Saatavana Kauppakadun ja Kuokkalan liikkeistä. Hinta 36,90 €.

Wellan Ultimate Color Blonde
Keltaisten sävyjen neutralointi ja metallinpoisto samassa tuotteessa? Kyllä kiitos!
Wella Professionals Ultimate Color Blonde Shampoo ja Conditioner on suunniteltu vaaleille, vaalennetuille, raidoitetuille ja värjätyille hiuksille, kun tavoitteena on kirkas sävy ja hyvinvoivat hiukset.
Violettisävyinen shampoo auttaa neutraloimaan ei-toivottuja lämpimiä sävyjä ja puhdistaa hiukset hellävaraisesti. Violettipigmenttien lisäksi koostumus sisältää aktiivihiiltä, glysiiniä, Metal Purifier -teknologiaa ja provitamiini B5:tä, jotka auttavat ylläpitämään hiusten kosteutta ja poistamaan metallijäämiä.
Ultimate Color Blonde Conditioner viimeistelee lopputuloksen hoitamalla ja kosteuttamalla hiuksia. Se auttaa vähentämään huokoisuutta, ylläpitämään värin kirkkautta sekä tekemään hiuksista pehmeämmät ja helpommin käsiteltävät.
Lopputulos? Raikkaamman sävyiset, silkinpehmeät ja kiiltävät vaaleat hiukset. Tässä on blondin uusi power duo!
Saatavana Kauppakadun liikkeestä.
-Ultimate Color Blonde Shampoo 250 ml 31,60 €
-Ultimate Color Blonde Conditioner 200 ml 33,50 €
Ps. Wellan Ultimate-sarjan tuotteet -30 % lokakuun loppuun saakka. Valikoima vaihtelee liikkeittäin.
